Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy? Władze radzą, jak udostępnić im własne mieszkanie

Właściciele nieruchomości, na przykład tych przeznaczonych na wynajem, mogą udostępnić swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Jak jeszcze można im pomóc?

Uchodźcy, którzy uciekają przed wojną w Ukrainie, trafiają w pierwszej kolejności do Przemyśla. To stamtąd są kierowani do ośrodków położonych w innych miejscach kraju. W razie potrzeby mogą  - bez ponoszenia kosztów – dostać się do innych europejskich miast.

Spośród ponad dwóch milionów uchodźców, zdecydowana większość zdecydowała się zostać w Polsce. Czy można im pomóc samodzielnie. Lokalne władze przekonują, że jest to możliwe.
 

Wielkie plany rządu

Nieść pomoc mogą przede wszystkim właściciele nieruchomości. 

  • materialne: osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;
  • mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania - na kilka - kilkanaście dni;
  • środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób;
  • wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

Czytamy na stronie pomagamukrainie.gov.pl. 

Czego potrzebują uchodźcy?

W ramach pomocy w Polsce organizowana jest pomoc finansowa, pomoc humanitarna,  psychologiczna oraz prawna. Zbiórki pieniężne prowadzą: Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Unicef, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Cartias Polska, Polska Misja Medyczna, Narodowy Bank Ukrainy. Prowadzona jest też zbiórka dla ukraińskich żołnierzy.

Odzież, żywność i co jeszcze?

W ramach wsparcia Ukraińcom przekazywać można odzież (koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie). Potrzebne też są środki higieny osobistej - płyny, żele do kąpieli, pod prysznic, mydła, dezodoranty, pasty i szczoteczki do zębów, bielizna (damska i męska oraz dziecięca), podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki tradycyjne, worki na śmieci, środki do dezynfekcji, maski.