Inteligentna wentylacja nieruchomości i mieszkań od rządowego centrum badawczego. "Szyta na miarę"

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, rządowa agencja zajmująca się innowacjami, zainicjowało przedsięwzięcie „Wentylacja dla szkół i domów”, realizowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. W jego efekcie powstaną zautomatyzowane, inteligentne systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli z wysokosprawnym odzyskiem ciepła oraz regulacją temperatury powietrza nawiewanego. Będą one montowane indywidualnie w poszczególnych mieszkaniach i salach lekcyjnych, tak aby można było z nich korzystać zgodnie ze swoimi potrzebami.

W Polsce dominuje jeden system wentylacji. System grawitacyjny. Jak podkreśla w swoim komunikacie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ten sposób na wentylację, szczególnie w przypadku zabudowy wielorodzinnej, to niska skuteczność i wysokie straty energii.

 

Jak to zmienić? NCBIR ma swój pomysł. Rządowa organizacja chce wdrożyć kompleksowe rozwiązanie problemu dzięki przedsięwzięciu „Wentylacja dla szkół i domów”, finansowanemu z Funduszy Europejskich. Jego celem, w odpowiedzi na postawiony problem badawczy, jest opracowanie innowacyjnych, efektywnych ekonomicznie technologii wentylacji mechanicznej z regulacją temperatury powietrza nawiewanego, przeznaczonych dla istniejących już budynków mieszkalnych oraz szkół, szczególnie tych budowanych w latach 60.-90. ubiegłego stulecia. Warto wziąć pod uwagę, że takie systemy skracają okres zwrotu z inwestycji w proces termomodernizacji.

Inteligentna wentylacja mieszkania? Ma powstać w Polsce

Dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wyjaśnia, że system opracowany przez polskich ekspertów będzie mógł być z powodzeniem stosowany nie tylko w przypadku prywatnych nieruchomości, ale przede wszystkim szkół. 

- W naszej ocenie systemy wentylacji mechanicznej sal lekcyjnych oraz lokali mieszkalnych to jeden z obszarów, w którym zbiegają się istotne potrzeby technologiczne, społeczne i klimatyczne, a także potencjał badawczo-rozwojowy oraz komercyjny. Stawiamy na kompleksowe rozwiązanie problemu poprzez stworzenie urządzeń do wentylacji oraz systemów, za pośrednictwem których będą one sterowane – mówi –

 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

 

Jego zdaniem dzięki opracowaniu technologii innowacyjnego, kompaktowego urządzenia wentylacyjnego z wysokosprawnym odzyskiem ciepła, chłodu i wilgoci z powietrza usuwanego z pomieszczeń, a przy tym wyposażonego w czujniki jakości i system automatyki uda się poprawić jakość powietrza w polskich domach i szkołach 

 

- Ułatwiając zarazem osiągnięcie celów wyrażonych w strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Takie urządzenia powinny się znajdować w każdej klasie i każdym mieszkaniu, które tego wymaga, dając jednocześnie sposobność do rozwoju w naszym kraju gałęzi przemysłu o istotnym znaczeniu społecznym – dodaje. 

 

 


 

 

 
Czyste powietrze? To możliwe

Jak informuje NCBIR w ramach programu „Wentylacja dla szkół i domów” powstaną demonstratory wentylacji mechanicznej w koncepcji systemów rozproszonych, z odzyskiem ciepła w salach lekcyjnych oraz w mieszkaniach.

 

"Będzie to indywidualny system dedykowany dla pojedynczego pomieszczenia, uwzględniający integrację procesu ogrzewania oraz wentylacji pomieszczeń poprzez system automatyki, który sterować będzie bezprzewodowymi siłownikami zaworów grzejnikowych. Pozwoli to uniknąć przegrzewania pomieszczeń w okresie zimy" - czytamy w komunikacie. 

Na co pieniądze od rządu?

Przedsięwzięcie jest tylko jednym z projektów NCBR zgodnych ze strategią Green Deal.  „Wentylacja dla szkół i domów” realizowane jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu (w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój).