GUS ujawnia dane ze spisu powszechnego. Ile mieszkań przybyło w Polsce?

Przeciętny Polak może mieć wrażenie, że mieszkań w ostatnich latach przybywa na potęgę. Czy wstępne dane ze spisu powszechnego, które właśnie ujawnił Główny Urząd Statystyczny, potwierdzają te wrażenia? Okazuje się, że przybywa nie tylko lokali, zwiększa się też ich powierzchnia.

 

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane ze spisu powszechnego, który przeprowadzany był w zeszłym roku. GUS prezentuje również informacje dotyczące nieruchomości. W ciągu dekady, czyli od roku 2011, liczba mieszkań w Polsce znacząco wzrosła. Przybyło ich 1,7 mln. Wzrost oznacza więc 12,6 proc. Większa jest też liczba budynków. Przybyło ich 800 tys., co stanowi wzrost na poziomie 13,3 proc. 

 

Dane Głównego Urzędu Statystycznego odpowiadają też na pytanie, czy Polacy żyją w bardziej komfortowych warunkach mieszkaniowych. Wzrosła powierzchnia mieszkań "pozostających do dyspozycji ludności". Zgodnie ze wstępnymi danymi za rok 2021 liczba metrów kwadratowych wyniosła 1121,3 mln. W porównaniu do danymi ze spisu przeprowadzonego w roku 2011 powierzchnia mieszkań zwiększyła się o ok. 175 mln m kw. Oznacza to procentowy wzrost o 18,5 proc. 

 

Jednocześnie, jak informuje GUS, zmniejszyła się ludność Polski. Obecnie wynosi ona 38,18 mln, co oznacza spadek o 0,9 proc. w porównaniu z rokiem 2011. 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

 


O tym, że mieszkań w Polsce wciąż potrzeba, przekonywać nikogo nie trzeba. W kraju realnym problemem jest bowiem przeludnienie. Ok. 40 proc. rodzin żyje w mieszkaniach za małych do ich potrzeb. 

 

Oznacza to, że zapotrzebowanie na mieszkania może wynosić ok. 2,5 mln. Dziura na rynku nieruchomości jest więc całkiem spora, chociaż jednocześnie czynnik przeludnienia spada - w roku 2006 był znacząco wyższy, bo wynosił 54 proc. 

Polacy potrzebują mieszkań

Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Eurostat wskaźnik przeludnienia określa, jak duża część populacji zamieszkuje w przeludnionych mieszkaniach lub domach. Analitycy wskazują, że mieszkania nie są przeludnione, jeśli spełniają wszystkie kryteria takie jak: jeden pokój dla każdej pary w gospodarstwie, jeden pokój dla każdej osoby samotnej w wieku do 18 lat, samodzielny pokój dla każdego gospodarstwa domowego, jeden pokój dla dwojga osób tej samej płci w wieku 12-17 lat, samodzielny pokój dla osoby w wiekui 12-17 lat, jeden pokój dla dwojga dzieci w wieku do 12 lat. 

Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania w Polsce różni się w poszczególnych obszarach. W woj. dolnośląskim przekracza 72,8 m kw, podobnie jak w kujawsko-pomorskim (70,8 m kw). W lubelskim wynosi 77,7 m kw., a w lubuskim, wynosi ok. 74,1 m kw. 69,9 m kw to przeciętna powierzchnia mieszkania w łódzkim, w małopolskim wynosi niemal 79 m kw., W mazowieckim 72,6 proc., a w opolskim i podkarpackim odpowiednio 82,4 i 81,4 m kw. W podlaskim wskaźnik jest niższy, podobnie jak w śląskim. 77,3  m kw to wynik dla woj. świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskie może pochwalić się wynikiem na poziomie niespełna 69 m kw. 

 

Najwyższy wskaźnik powierzchni mieszkania - obok podkarpackiego - osiąga woj. wielkopolskie (ponad 81,8 m kw.). W woj. zachodniopomorskim wynosi on nieco 70,9 m kw. 

 

Family photo created by pch.vector - www.freepik.com

Nowe narzędzia zmienią rynek nieruchomości?