Grzejniki – które wybrać do domu?

Wybór grzejników wpływa m.in. na poziom komfortu cieplnego w domu i miesięczne koszty rachunków. Poszczególne typy urządzeń różnią się między sobą technologią działania, efektywnością, a także ceną. Które z nich są uznawane za godne polecenia? Czego trzeba dowiedzieć się na ich temat przed ostatecznym zakupem?

 

Czym kierować się podczas wyboru grzejników pokojowych?

 

 

W sklepach są dostępne różne rodzaje grzejników. Wszystkie z nich charakteryzują się odmiennymi od siebie kosztami użytkowania, a także innymi poziomami efektywności w zakresach szybkości oraz intensywności nagrzewania przestrzeni. Niektóre sprawdzają się w małych mieszkaniach, a inne nadają się do dużych domów. Zainteresowani tematem muszą zastanowić się nad własnymi priorytetami oraz potrzebami.

 

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się modele:

 

                               elektryczne;

                               olejowe;

                               konwektorowe;

                               ceramiczne.

 

Przyszli nabywcy powinni poznać dokładną specyfikę działania wszystkich z nich. Wiedza ta pomoże im ustalić, które urządzenie prawdopodobnie da radę spełnić ich indywidualne oczekiwania i wymagania.

 

 

Grzejniki elektryczne

 

 

Nowoczesne grzejniki pokojowe stanowią prawie wszystkie modele elektryczne. Są one idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących prostego i efektywnego sposobu na dodatkowe ogrzewanie pomieszczeń. Charakteryzują się mobilnością oraz łatwością w zakresie montażu, umożliwiając rozmieszczenie ich niemalże wszędzie.

 

Za kluczowy atut grzejników elektrycznych należy uznać ich niezależność. Działają one samodzielnie i nie wymagają podłączenia do systemu centralnego ogrzewania. Poza tym wiele modeli oferuje mechaniczny termostat i dokładne dostosowanie poziomu ciepła do bieżących potrzeb, które zmieniają się np. w zależności od temperatur nocnych i dziennych.

 

 

Grzejniki olejowe

 

 

Warianty olejowe są cenione za ogrzewanie pomieszczeń w sposób stabilny, długotrwały i równomierny. Działają one na zasadzie podgrzewania olejów znajdujących się w ich wnętrzu, które oddają ciepło do otoczenia nawet przez kilkadziesiąt minut po odłączeniu ich od źródła zasilania.

 

Podobnie do modeli wykorzystujących zwykłe zespoły grzewcze, grzejniki olejowe umożliwiają domownikom regulowanie temperatury oraz używanie różnych trybów pracy przygotowanych przez producentów. Warto wspomnieć również o tym, że są dostępne w niskich cenach – da się je zakupić za ok. 200-250 zł.

 

Grzejniki konwektorowe

 

 

Grzejniki konwektorowe podgrzewają powietrze wokół siebie, które następnie się unosi. Proces ten zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu. Dzięki temu nadają się one do mieszkań oraz domów charakteryzujących się dużym metrażem.

 

Duży plus urządzeń konwektorowych stanowi ich szybkie nagrzewanie. Dynamicznie osiągają pożądaną temperaturę, a to czyni z nich m.in. idealne grzejniki łazienkowe.

 

Warto zauważyć, że grzejniki konwektorowe są stosunkowo cienkie i eleganckie. Tym samym nie szpecą w żaden sposób wyglądu przestrzeni, w których zostaną umieszczone.

 

 

Grzejniki ceramiczne

 

 

Ostatni typ grzejników na prąd to warianty ceramiczne. Ich mechanizm działania przypomina ten w urządzeniach olejowych – płyn zastępuje w nich ceramika nagrzewająca się po włączeniu urządzenia i oddająca ciepło do otoczenia.

 

Tego typu urządzenia są stosunkowo drogie, ale lekkie i kompaktowe, a do tego dostępne w ciekawych wariantach wizualnych. Niektóre z nich zostały wyposażone przez producentów w estetyczną wizualizację spalającego się drewna, typowego dla klasycznych kominków. Model ten ozdobi każdy salon domowy.

 

 

Tanie grzejniki pokojowe – gdzie ich szukać?

 

 

Czy wszystkie urządzenia grzewcze bywają drogie? Niekoniecznie. W zaufanych sklepach dostępne są modele nie tylko użyteczne, ale również przystępne cenowo. Warto też sprawdzać oferty rabatowe, które pozwalają zainteresowanym nabyć urządzenia w niższej cenie.