Fundament każdego domu to... odpowiednio ocieplony fundament. Na co zwracać uwagę?

Budowa domu to jedna z najbardziej długoterminowych inwestycji, jaką możemy sobie wyobrazić. Znacznie dla finalnego efektu mają czynniki takie jak dobór materiałów, grubość izolacji, technologia budowy. Jednym z najbardziej newralgicznych elementów nieruchomości są fundamenty. Trudno je przecież naprawić czy... wymienić. A potrafią sprawiać spore problemy. 

Ciepły dom wspiera się na ciepłych fundamentach. Bez przeprowadzenia termicznej izolacji tej najniższej, osadzonej w gruncie części budynku, nie da się zapewnić ani komfortu mieszkania, ani niższych kosztów ogrzewania.

Świadomość, że ocieplenie domu jest konieczne, by budynek był energooszczędny, jest coraz powszechniejsza. Nieco rzadziej, niestety, zdajemy sobie sprawę, że izolacja cieplna musi być całościowa, to znaczy musi obejmować każdy element - od fundamentów po dach. Istotną kwestią, na którą zwraca uwagę agencja Newseria, jest kwestia izolacji. W tym celu można stosować styropian. Ciepło zatrzymane w środku to przecież czysta oszczędność. 

 

 

Uwaga na mity

Pokutuje jeszcze przekonanie, że ocieplenie fundamentów to w zasadzie zamontowanie izolacji na głębokość metra w ziemi. Nic bardziej mylnego. Jeśli dopuścimy do tego, żeby ciepłe powietrze po konstrukcji domu przedostawało się prosto do gruntu, to naprawdę niewiele zmieni to, czy będzie miało do pokonania metr izolacji, czy nie. Tak czy siak na samym dole ucieknie przez nieosłoniętą część fundamentów. Czy na pewno ucieknie? Na pewno - bliskość gruntu oznacza wyziębioną i wilgotną przestrzeń, która pochłonie ogrzane powietrze z wnętrza domu. W tych warunkach nie da się oszczędzać ciepła, a tym samym energii.

Drugie ryzyko wynikające z nieocieplenia fundamentów dotyczy szkodliwego oddziaływania na nie wilgoci. Po pierwsze - może spowodować uszkodzenie konstrukcji, po drugie - zawilgocenia sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni, a to jest szkodliwe dla zdrowia.

Na co koniecznie zwracać uwagę?

Znaczenie ocieplenia fundamentów jest tak duże, że nie tylko trzeba je wykonywać całościowo, aż do ław fundamentowych, ale i przy użyciu styropianu zaprojektowanego specjalnie do tego zadania.

 

Warto pamiętać, że izolację fundamentów można przeprowadzić także w istniejących już budynkach. Również w tym przypadku lepiej nie iść na kompromisy w myśl zasady, że „trochę to zawsze lepiej niż nic”, bo to się po prostu nie sprawdzi. Jeśli decydujemy się na ocieplenie fundamentów, zróbmy to porządnie - to znaczy odkopując partiami fundamenty aż do ław fundamentowych i układając ocieplenie do samego spodu.