W Toruniu powstaje wyjątkowe osiedle. Bloki wznoszone są bowiem w niespotykanie szybkim tempie - dwa z ośmiu planowanych budynków powstały w zaledwie 40 dni. - Nie mamy ekipy murarskiej, ściany przyjeżdżają gotowe z naszych fabryk i są ustawiane przez ekipy monterskie - wyjaśnił na łamach tygodnika "Nowości" Jakub Czamański, kierownik budowy.
Zmontowanie ścian, które składają się z 40-50 elementów zajmuje dwa dni robocze, kolejnego dnia trzeba na zmontowanie stropu. Klatka schodowa, schody, szyb windy również potrzebują dnia na montaż.
Dostawcą komponentów jest Pekabex BET S.A., a inwestorem Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości - osiedle budowane jest bowiem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jest on skierowany do osób, których nie stać zarówno na kredyt, jak i na wynajem w cenach rynkowych.
"Jestem przekonany, że prefabrykacja we współczesnych postaciach może dać wiele korzyści. Szacuje się, że w zależności od przyjętego sposobu montażu gotowych elementów, czas realizacji inwestycji można skrócić od 20 do 40 procent, a gotowe moduły pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań na poziomie od 3 do 5 procent" - wyjaśnił Wojciech Caruk, prezes zarządu PFRN w komunikacie spółki.
Dodał, że poszczególne elementy wytwarzane są w halach produkcyjnych, dzięki czemu możliwa jest stała kontrola jakości nieosiągalna podczas tradycyjnej budowy. "Toruń to pierwszy projekt, który zamierzamy realizować w tej technologii, ale planujemy, by w przyszłości tego typu inwestycji było znacznie więcej" - sprecyzował Caruk.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Tomasz Seremet, członek zarządu Grupy Pekabex ma nadzieję, że toruńska inwestycja nie będzie ostatnią inwestycją wykorzystującą metodę prefrabrykacji. "Nasze mieszkania są ekologiczne i wyróżniają się wysoką jakością. Powstają znacznie szybciej niż osiedla budowane metodą tradycyjną, co jest ważne dla przyszłych mieszkańców. Mam nadzieję, że nowe osiedle będzie dla nich spełnieniem marzeń o pięknym, szczęśliwym domu rodzinnym w zielonym otoczeniu" - stwierdził.
Chociaż budowanie z prefabrykatów nasuwa skojarzenia z wielką płytą, popularną przed kilkoma dekadami, to jednak technologie nie są identyczne. Przede wszystkim poszczególne elementy są wykonane z większą precyzją, podobnie wygląda montaż.
- Prefabrykaty produkowane są w nowoczesnej fabryce pod ścisłym nadzorem technicznym. To wszystko gwarantuje dokładność, bezpieczeństwo i wysoką jakość. Precyzja wykonania sprawia, że budowa domu jest szybka i prosta - wyjaśnia Janusz Kuzman, prezes firmy Baumat, producenta prefabrykatów z betonu. - Co więcej, produkowane elementy mogą być wykonywane z tzw. betonów architektonicznych. Chodzi o to, że beton elewacyjny może być barwiony, ale też można łączyć masę betonową z naturalnymi materiałami takimi jak kamień i drewno - wyjaśnia. Nowoczesne domy i bloki z prefabrykatów mogą więc wyglądać nowocześniej niż budynki, które wyrastały w Polsce w czasach PRL-u.
Pebex, firma notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, specjalizuje się w nowoczesnej technologii modułowej, popularnej w szczególności w Szwecji, Niemczech i USA.