"Dom Księcia" na sprzedaż. Kiedyś mieszkali w nim rosyjscy urzędnicy, teraz stoi pusty

Częstochowa jest pełna pięknie odnowionych zabytków, ale niestety nadal duża część miasta nie doczekała się koniecznych remontów. Jednym z takich budynków, o bogatej historii i niesamowitym potencjale jest "Dom Księcia". Kamienica w centrum, którą miasto postanowiło sprzedać. Cena nie jest wygórowana, to nieco ponad 10 mln zł. 

Słynny budynek, choć czasy świetności ma za sobą, to nadal może poszczycić się dużą kubaturą i bardzo atrakcyjną lokalizacją. Okazała kamienica należy do miasta i postanowiono ją sprzedać. Nabywca zyska nie tylko niezwykły budynek, ale również kawał historii współczesnej miasta. 

Zbudowany dla rosyjskich urzędników

Kamienica powstała ok. 1914 roku na życzenie Księcia Michała Aleksandrowicza Romanowa. Wstępnie miał to być budynek pałacowy, ale I wojna światowa i późniejsze rewolucje w Rosji uniemożliwiły ten plan. Pierwszymi najemcami budynku byli rosyjscy urzędnicy, a już w trakcie wojny Niemcy urządzili w nim szpital dla żołnierzy. W momencie powstania była to największa kamienica w Częstochowie, a zarządcy mieli problem, by znaleźć odpowiednią liczbę lokatorów. 

 

Po odzyskaniu niepodległości budynek przejęło Wojsko Polskie. Dotychczasowe przeznaczenie kamienicy zostało zachowane.  Wedle wiedzy historycznej, 70 przygotowanych sal dla chorych było zapleczem dla toczonych walk w obronie Lwowa, wojny bolszewickiej i III powstania śląskiego. Jego szpitalną funkcję zniesiono dopiero w 1921 roku. Od tego momentu kamienica zasilała Fundusz Kwaterunku Wojskowego, czyli zakwaterowane w nim były rodziny oficerów.

 

Budynek swoją funkcję pełnił do 1943 roku, gdy został przeznaczony na hotel dla żołnierzy niemieckich. Po zakończeniu konfliktu światowego przeszedł w ręce administracji gospodarki komunalnej. Funkcje budynku komunalnego pełnił do niedawna. W latach 2017/18 przeprowadzono niezbędne prace zabezpieczające. A w chwili obecnej, jak informuje urząd miasta, "Dom Księcia" jest wyłączony z użytkowania.

Perła architektury z okresu międzywojnia

Autorem pierwotnej wersji budynku był architekt Brunon Paprocki. Jego wizja ukazana na zdjęciu z 1920 roku to elegancki budynek w stylu secesyjnym, ale już w 1931 roku bryłę w znacznym stopniu przebudowano zgodnie z ówczesną modernistyczną modą. Wówczas to kamienica przeszła swój jedyny, jak dotąd, generalny remont. Zrezygnowano z okazałych kopuł oraz przebudowano balkony. Usunięto wtedy również dekoracyjną sztukaterię secesyjną na rzecz prostej elewacji projektu architekta Bolesława Handesmana-Targowskiego. 

Za dużo podatków

Kamienica znajduje się w centrum miasta oraz w sąsiedztwie dworca kolejowego i autobusowego. "Łącznie z oficynami tworzy trzypiętrowy, dwutraktowy czworobok z poprzecznym ramieniem pośrodku i wydatnym parterowym ryzalitem przy narożniku południowo-wschodnim, niegdyś mieszczącym kasyno" - czytamy w oficjalnej ofercie sprzedaży. 

 

Chętni na zakup nieruchomości powinni też pamiętać, że całość jest objęta ochroną konserwatora zabytków. Potencjalna sprzedaż odbędzie się w drodze przetargu ustnego nieograniczonego. Cena wyjściowa wynosi dokładnie 10 353 460 zł brutto. Przetarg zaplanowano na 1 grudnia 2022.

 

 Zdjęcie główne: "Dom Księcia". Widok od strony alei Wolności / Wikipedia / Przykuta