Budynki, które powstają z surowców wtórnych obecnie służą za obiekty eksperymentalne. Dzięki nim, naukowcy i architekci mogą oszacować różne parametry, które kiedyś być może staną się normami budowlanymi.
Jednym z takich eksperymentalnych budynków jest położony w Taipei na Tajwanie - EcoARK. Ogromny pawilon powstał z 1,5 miliona butelek plastikowych PET. Konstrukcja nie dość, że została zbudowana z ekologicznego tworzywa to dodatkowo jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz trzęsienia ziemi.
Architektem budynku EcoARK jest Arthur Huang, a sam koszt budynku wyniósł 3 miliony dolarów. Cena wynikała z tego, że materiał trzeba było przygotować do obróbki, np. część butelek trzeba było umyć. Doliczyć trzeba również specjalistyczne ekspertyzy i droższy koszt budowy. Część wydatków wynikało z niestandardowego materiału budowy.
Konstrukcja wymagała od budowniczych wynalezienia nowego sposobu przetwarzania plastiku. Z większości materiału wytworzono coś co przypominało klocki Lego. Ale to nie koniec, całość została uszczelniona specjalnie wytworzonym w tym celu lepikiem. Natomiast 40 tysięcy lampek LEDowych jest zasilanych panelami słonecznymi oraz wiatrakami. A produkcja całej konstrukcji nie wytworzyła ani grama śladu węglowego.
Źródło: inhabitat.com