Czy powstanie nowy symbol Londynu? Kontrowersyjna wieża czeka na decyzję

Będzie to najwyższy budynek w Anglii, a dodatkowo zdominuje centrum swoją oryginalną bryłą. Przeciwny jego powstaniu jest między innymi burmistrz Londynu, ale to nie do niego należy decyzja. Gdy tylko The Tulip otrzyma pozwolenie, budowa ruszy.

Centrum Londynu wypełnione jest niesamowitymi biurowcami. Wymienić można chociażby słynne The Shard, 30 ST Mary Axe, 122 Leadenhall Street czy 20 Fenchurch Street. Do tego grona już niedługo może dołączyć The Tulip. Najoryginalniejszy z projektów, jaki miałby się pojawić w stolicy Anglii. 

The Tulip

Pierwszy raz projekt został zaprezentowany przez swojego twórcę - Normana Fostera - w 2018 roku. Idea budynku od razu wywołała wiele kontrowersji. The Tulip to wieża widokowa inspirowana tulipanem. Jej kształt na tle innych okolicznych biurowców zdecydowanie odbiega od kanonu. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Przeciwny jej powstaniu jest między innymi burmistrz Londynu - Sadiq Khan - oraz część architektów. Ci drudzy uważają, że propozycja Fostera zbyt daleko wykracza poza ramy miejskiej zabudowy i zwyczajnie nie będzie pasować. Przeciw budowie wieży jest również port lotniczy brytyjskiej stolicy. Według badaczy wysokość budynku, materiał elewacyjny oraz jego kształt może zakłócać w przyszłości działanie systemów radarowych. 

Decyzja dotycząca pozwolenia na budowę jednak nie należy do burmistrza miasta. Miejscy planiści przygotowali 152-stronicowy dokument opisujący w szczegółach znaczenie nowej inwestycji i wyrażenie zgody na jego powstanie. Mimo to budynek jeszcze nie otrzymał pozwolenia. 

Drugie podejście

Norman Foster, główny architekt The Tulip, nie poddaje się jednak i ponownie zażądał oceny swojego projektu. Ostateczna decyzja należy teraz do Sekretarza Stanu ds. Mieszkalnictwa, Gmin i Samorządu Terytorialnego. I wiele świadczy o tym, że decyzja, która ma zapaść jeszcze w tym roku, będzie pozytywna. Studio cały czas stoi przy swoim, że budynek powstanie do 2025 i będzie nowym symbolem Londynu. 

Na korzyść Normana Fostera można zaliczyć, iż jest jednym z niewielu architektów docenionych Nagrodą Pritzkera, czyli architektonicznym Oscarem.

Ponadto inny kontrowersyjny na etapie projektu budynek, czyli słynny 30 ST Mary Axe (Gherkin) również autorstwa Fostera, po początkowych kontrowersjach ostatecznie został polubiony przez londyńczyków.

The Tulip może być atrakcją... gier

Architektura Londynu jest inspiracją również dla twórców gier. Jednym z tytułów, który z najwyższą dokładnością przedstawia budynki stolicy Anglii jestWatch Dogs: Legion - rozgrywającej się w Londynie w drugiej połowie XXI. W tej megaprodukcji, jak zauważył bloger Archigame, The Tulip jednak brakuje. Budynek ma szansę jednak ostatecznie znaleźć się w grze, jeśli zapadnie decyzja o jego budowie.

To o tyle istotne, że w tytule znalazły się praktycznie wszystkie ikoniczne budynki stolicy Anglii, a twórcy - studio Ubisoft - jest znane ze swojego pietyzmu dotyczącego autentycznego przedstawiania detali. Szczególnie głośno zapisała się historia jednej z ich wcześniejszych gier, w których twórcy przewidzieli odkrycie jednej z komnat w piramidzie Cheopsa. Pisała o tym "Gazeta Wyborcza" w 2017.