Czy biurowiec może być inteligentny? Budynki "rozumieją" dwutlenek węgla, pyły i nie tylko

Kwestia ekologii staje się coraz bardziej istotna nie tylko dla przeciętnych obywateli, ale i biznesu. Czy nieruchomości mogą sprzyjać ochronie przyrody? Okazuje się, że to możliwe. Niezbędna jest jednak odpowiednia technologia. Jest ona jednak w zasięgu ręki. 

Inteligentne rozwiązania będą coraz mocniej widoczne w powierzchniach biurowych. Różnego typu aplikacje, systemy i sieci sensorów oraz algorytmy przetwarzające zbierane dane pozwalają łatwo zarządzać nie tylko poszczególnymi pomieszczeniami czy biurami, ale i całymi budynkami.
 

Bardzo często te ułatwienia są nakierowane na wsparcie funkcjonowania pracowników w przestrzeni biurowej, ale mocnym trendem jest również wykorzystanie rozwiązań proekologicznych. Pandemia COVID-19 wymusza na deweloperach i najemcach inwestycje w kolejne innowacyjne funkcjonalności.

 

 

Drapacze chmur mogą więcej

Nowoczesne rozwiązania to nie tylko sposób na efektywniejsze zarządzanie biurowcami, ale przede wszystkim udogodnienia dla pracujących w nich ludzi.

 

Każdy pracownik znajdujący się w biurowcu może np. pobrać aplikację, dzięki której dowie się, co się dzieje w innym miejscu w biurze, zamówi jedzenie do swojej firmy z lokali w budynku czy wyśle zapraszający kod QR, który jego goście będą mogli wykorzystać do wejścia zamiast plastikowej karty.

 

 

Nieruchomości a ekologia

Dane zbierane są z sensorów. Pozwalają także wdrażać rozwiązania, działania, które pozytywnie wpływają na zdrowie pracowników i efektywność ich pracy.

 

Sensory stosowane w obiektach umożliwiają przykładowo liczenie osób wchodzących do biura i wychodzących z niego. W przypadku czytników kart sensorycznych można badać np. interakcje między danymi działami firmy, co na podstawie częstotliwości spotkań pokaże np., jak pracownicy działu sprzedaży współpracują z działem marketingu. Pomaga to także efektywniej wykorzystywać sale konferencyjne i planować spotkania - wyjaśnia agencja Newseria. 

Przyszłość rynku

Zdaniem ekspertów przyszłość tego sektora rynku nieruchomości będzie się opierać na dalszym unowocześnianiu sposobów zarządzania przestrzenią.

 

Nieruchomości biurowe mogą być unowocześniane tak, by w lepszym stopniu dbać o komfort pracowników. Odpowiednia technologia jest w stanie wykryć zagrożenia, dostarczyć danych, monitorować np. stan powietrza i inne czynniki. Budynki mogą więc z powodzeniem być elementem technologicznego ekosystemu, który pomaga podnosić świadomość na temat zmian w przyrodzie.