Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Zakup mieszkania lub rozpoczęcie budowy własnej nieruchomości jest wielkim wydarzeniem – to świeży start! Nic dziwnego, że zastanawiasz się nad ubezpieczeniem domu, które ma pokryć szkody związane m.in. z włamaniem czy innym zdarzeniem losowym. W zależności od Twoich potrzeb ofertę ubezpieczyciela możesz poszerzać o różne dodatkowe usługi. Co powinno zawierać ubezpieczenie domu i na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy?

Co obejmuje ubezpieczenie domu oraz kto może je wykupić?

Podjęcie decyzji o budowie domu czy zakupie mieszkania nie jest łatwe – to spora inwestycja, która wymaga nie tylko nakładu finansowego, ale także czasu i zaangażowania. Nie bez powodu wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wykupienie jednej z ofert ubezpieczycieli, która ma nie tylko uchronić obiekt przed włamaniem i kradzieżą, ale także przed różnymi losowymi zdarzeniami. Co obejmuje ubezpieczenie domu lub mieszkania? W zależności od zakupionego pakietu mogą to być szkody wynikające m.in. z:

 

  • czynników atmosferycznych – np. silnego wiatru, gradobicia, trzęsienia ziemi, ulewnego deszczu czy śniegu i mrozu;
  • nieuwagi właściciela nieruchomości lub osób trzecich – m.in. poprzez pozostawienie bez nadzoru tlącego się kominka lub włączonego urządzenia elektrycznego;
  • kradzieży i rabunku – a także dewastacji mienia i uszkodzenia go.
  •  

Zastanawiasz się, kto może zakupić ubezpieczenie domu? Może tego dokonać każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i jest właścicielem nieruchomości lub została poproszona przez bliskiego członka rodziny o zakupienie polisy. W zależności od potrzeb może wybrać spośród kilku różnych pakietów, a także zdecydować się na różne usługi dodatkowe. Aktywujesz m.in. pakiet OC w życiu prywatnym, a także assistance dla domu, dzięki któremu naprawisz powstałe szkody.

 

Chcesz ubezpieczyć dom? Skorzystaj z oferty dostępnej w PKO BP i dostosuj warunki umowy zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Sprawdź szczegóły ubezpieczenia: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/

Co powinno zawierać ubezpieczenie domu

Oprócz tego, że ubezpieczeniu może podlegać dom lub mieszkanie z różnymi elementami wykończenia, a także pomieszczenia przynależne (np. komórka w piwnicy), to w ramach umowy możesz zdecydować się na ubezpieczenie:

 

  • sprzętu RTV i AGD – zarówno tego wolnostojącego, jak i stanowiącego element zabudowy kuchni;
  • różnorakich urządzeń – np. komputerów, telewizorów, a także instrumentów muzycznych;
  • mebli – począwszy od wyposażenia wewnątrz domu, skończywszy na różnych elementach zestawów ogrodowych.

 

Chcesz zabezpieczyć dom, który jest jeszcze w trakcie budowy? To możliwe – wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela, który w zależności od etapu inwestycji, stworzy indywidualną ofertę ubezpieczenia. W jej skład może wchodzić zarówno wyposażenie całej posesji, jak i materiały budowlane.

Czego nie zawiera ubezpieczenie domu?

Warto pamiętać, że istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel może nie zgodzić się na pokrycie naprawy zaistniałych szkód. Zaliczane są do tego takie zdarzenia, na wystąpienie których np. wpływają różne czynniki atmosferyczne i naturalne (m.in. zwiększona wilgotność w pomieszczeniach), o długotrwałym i regularnym charakterze. Ochrona ubezpieczeniowa także nie zadziała, gdy ubezpieczyciel stwierdzi, że zniszczenia powstały na skutek przenikania wód z gruntu czy przemarzania niektórych elementów konstrukcyjnych budynku. Warto pamiętać o stałym kontrolowaniu (we własnym zakresie) czynników potencjalnej szkody, których nie obejmuje polisa.

Warto wiedzieć: 

Z ochrony ubezpieczeniowej wyłączone są także te szkody, które zostały wyrządzone umyślnie przez osobę ubezpieczoną.

Dlaczego warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie? To dobry sposób na zadbanie o inwestycję, bezpieczeństwo oraz oszczędności. Zdarza się, że nie masz możliwości zapobiec zdarzeniu losowemu lub włamaniu, jednak z wykupionym pakietem ubezpieczeniowym o wiele łatwiej naprawisz wyrządzone szkody.

 

Zdjęcie główne: Scott Webb on Unsplash