Ceny ogrzewania biją rekordy. Eksperci radzą: Obniż temperaturę w domu o 2 stopnie. Zaskakujące efekty

Koszty ogrzewania tej zimy mogą być wyjątkowo kosztowne. Powody to wysokie ceny gazu i energii elektrycznej. Zdaniem ekspertów warto zmniejszyć temperaturę w domu lub mieszkaniu. Dwa stopnie mniej na termometrze przekładają się bowiem na oszczędności. Jakie? 

Ogrzewanie jest kosztem. Tę oczywistą, zdawałoby się prawdę, wielu właścicieli nieruchomości, odczuje w sposób wyjątkowo dotkliwy. Głównie za sprawą ceny gazu. Niektórzy odbiorcy alarmują, że ogrzewanie błękitnym paliwem może być droższe nawet o kilkaset procent. 

Nic więc dziwnego, że wielu Polaków poszukuje sposobu na oszczędności. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie podpowiada nie tylko, w jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania, ale i jednocześnie zadbać o planetę. Izba postuluje, by zmniejszyć temperaturę we wnętrzach do 20 stopni. I wyjaśnia, że zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu o zaledwie jeden stopień pozwala zużyć "około 5-8 proc. ciepła mniej". 

Jak ograniczyć koszty ogrzewania?

Izba przygotowała specjalną stronę, na której można sprawdzić koszt dodatkowego, albo zmniejszonego kosztu ogrzewania. I tak jeśli temperatura w naszym mieszkaniu wyniesie 23 stopnie Celsjusza, emisja dwutlenku węgla zwiększy się o milion ton, a zużycie węgla o 450 tys. ton - w skali całego kraju. "Robi się za ciepło. I dla nas i dla planety. W przegrzanych mieszkaniach łatwiej rozwijają się bakterie i drobnoustroje, a na zewnątrz rośnie emisja dwutlenku węgla" - ostrzega Izba. 

Zmniejszenie temperatury do 21 stopni pozwoli taką samą ilość gazu i zużytej energii zaoszczędzić. Twórcy strony proponują, by utrzymywać na słupku rtęci 20 stopni. Emisja CO2 spadnie wówczas o 3 mln ton, a zużycie węgla o 1,3 mln ton.

"Dla niektórych dziewiętnaście stopni na co dzień, to trochę zbyt chłodno. Jednak zawsze warto zmniejszyć temperaturę przed wyjściem z domu lub w nieużywanych pokojach. W ten sposób możemy oszczędzić jeszcze więcej" - zauważają autorzy strony. 

Jak oszczędzać ciepło

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie ma też 10 porad, których stosowanie ma obniżyć koszty ogrzewania. Po pierwsze nie powinniśmy zasłaniać kaloryferów. Zakłóca to bowiem prawidłowy obieg powietrza. Warto też nie pozwolić, by ciepło uciekało. Osiągnąć to można m.in. dbając o zamknięte okna i drzwi w pomieszczeniach wspólnych, takich jak klatki schodowe. Podobny efekt przyniesie sprawdzenie szczelności okien i drzwi. 

Energię cieplną oszczędzimy też, jeśli zrezygnujemy z suszenia odzieży na kaloryferze. "Postepując w ten sposób, zakłócasz obieg ciepła w pomieszczeniu i zwiększasz wskazania podzielnika nawet o 10 proc." - czytamy na stronie. 

Efektywność cieplną można też zwiększyć stosując specjalne ekrany odbijające promieniowanie cieplne. Umieszczone za grzejnikiem pozwalają zmniejszać straty. Konieczne jest też sprawdzania stanu samych kaloryferów. Niesprawne, zapowietrzone będą działały mniej wydajnie.