Polski serial komediowy nagrywany od 2011 roku dopiero niedawno zakończył emisję (3 maja 2020). Opowiada o losach pięcioosobowej rodziny Boskich, która mieszka w Warszawie. Po raz pierwszy ich dom można było zobaczyć w odcinku "Ferie w domu". W serialu został sprzedany w odcinku 181, tylko po to, by ponownie trafić w ręce Boskich cztery odcinki później.
Akcja serialu najczęściej rozgrywała się we wnętrzu sporego domu, ale wielokrotnie scenarzyści przenosili akcję na zewnątrz. I właśnie te ujęcia pozwoliły widzom ustalić, że najprawdopodobniejszą lokalizacją domu znanego z serialu jest ulica Pokrętna 13 w miejscowości Nowa Iwiczna pod Warszawą. Ujęcia wnętrz najprawdopodobniej były kręcone w jednym ze studiów TVP.
Serial "Świat według Kiepskich" nadal jest emitowany i obecnie ma 33 sezony. Możemy w nim poznać poczynania tytułowej rodziny Kiepskich oraz ich sąsiadów mieszkających w tej samej klatce. Akcja serialu toczy się we wrocławskiej kamienicy przy ul. Ćwiartki 3/4.
W rzeczywistości serial był nagrywany przy ulicy Podwale 67 we Wrocławiu. Z pierwotnej scenografii można było tam znaleźć m.in. klatkę schodową, piętro Kiepskich i Paździochów, toaletę, wspólną łazienkę, pokój Waldka oraz seniorki Kiepskiej. Ostatecznie, od wielu sezonów sitcom jest kręcony na planie filmowym, który odtwarza wnętrze pierwotnej kamienicy. Twórcy musieli zrezygnować z nagrywania serialu w pierwotnej lokalizacji najprawdopodobniej z powodu zbliżającego się remontu budynku, który zmieniłby oblicze scenografii.
Popularny serial oparty na włoskim formacie "Don Matteo" zdobył trzykrotnie Telekamerę za najlepszy serial głosami telewidzów oraz jedną Złotą Telekamerę w 2020 roku. "Ojciec Mateusz" opowiada losy księdza-detektywa, który często pomaga policji rozwiązywać kryminalne zagadki w Sandomierzu.
W serialu często widać przepiękną parafię, czyli spory drewniany dom. Dla wielu może się to okazać szokiem, ale budynek imitujący parafię ojca Mateusza nie znajduje się wcale w Sandomierzu. Piękny drewniany dom, jest zlokalizowany i w podwarszawskiej miejscowości Radość.
Nie ma chyba osoby w Polsce, która nie znałaby charakterystycznej piosenki czołówki serialu "Na Wspólnej" śpiewanej przez Krzysztofa Krawczyka. Ten serial emitowany od 2003 roku nadal posiada ogromną rzeszę fanów czekających na nowe odcinki.
O ile tytułową piosenkę znają niemal wszyscy, to położenie kamienicy, w której mieszkali bohaterowie pierwszych sezonów, nie dla każdego jest jasne. Trudno szukać charakterystycznej kamienicy na ulicy Wspólnej w Warszawie. Tak naprawdę znajduje się ona na Szlenkierów 8, na warszawskiej Woli. Obecnie większość scen rozgrywających się w serialu jest nagrywana na planie filmowym w Sękocinie oraz plenerach.
Serial, który pod koniec lat 90. bawił miliony Polaków. Na początku był emitowany jedynie na kanale Canal+, co tylko dodawało mu prestiżu. Zdjęcia do serialu były nagrywane na planie filmowym w studio 3 na terenie WFDiF przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie.
Ale gdzie znajduje się budynek widoczny w każdej czołówce? Jak się okazuje, to dawna remiza strażacka, w której obecnie znajduje się Muzeum Pożarnictwa w Warszawie przy Chłodnej 3.
Jeden z najdłużej emitowanych w polskiej telewizji seriali komediowo-obyczajowych. "Rodzina Zastępcza" była emitowana w latach 2004-09, a liczba odcinków zamknęła się w 329 (plus cztery odcinki specjalne).
Serial opowiadał o rodzinie Kwiatkowskich, która mieszkała w Warszawie. Początkowo serial był nagrywany na planie zdjęciowym imitującym mieszkanie w stolicy. Od 26 odcinka rodzina Kwiatkowskich przeniosła się do parterowego domu w warszawskim Wawrze przy ulicy Frezji 15.
Co ciekawe, dom został parę lat temu wystawiony na sprzedaż za milion złotych, ale sądząc po braku wznowień ogłoszenia, transakcja została przeprowadzona.