Biegają między blokami i "polują" na ludzi. "Przegryzły ogrodzenie"

Mieszkańcy jednej z dzielnic Poznania zmagają się z poważnym problemem. Na osiedlu Głuszyna regularnie zjawiają się dwa agresywne psy. Te zaniedbane zwierzęta, uciekając ze swojej posesji, wyrządziły już istotne szkody. Mieszkańcy osiedla są zaniepokojeni brakiem skutecznych działań ze strony odpowiednich służb. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się zwierzęta, muszą wiedzieć o obowiązkach, jakie na nich ciążą.

Portal epoznan.pl otrzymał liczne zgłoszenia od mieszkańców dotyczące groźnych psów biegających między blokami na Głuszynie. Jak twierdzą świadkowie, zwierzęta te są odpowiedzialne za pogryzienie trzech kobiet, zagryzienie psa, a także spowodowanie wypadku, w którym kolejny pies został potrącony przez samochód. Inny mieszkaniec osiedla twierdzi, że psy "są zdesperowane, by zabić". 

 

- Kolejna ucieczka może zakończyć się tragicznie - skarży się redakcji epoznan.pl mieszkaniec Poznania. Kolejny twierdzi, że psy biegają wolno, bo "przegryzły ogrodzenie". 

 

Policja potwierdza

Policja potwierdziła interwencje w tej sprawie. Funkcjonariusze prowadzą postępowanie w kierunku niezachowania ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

 

W tle tych wydarzeń pojawia się pytanie o odpowiedzialność prawną za zwierzęta trzymane na posesji. Zgodnie z polskim prawem właściciel zwierzęcia jest odpowiedzialny za jego zachowanie oraz za wszelkie szkody wyrządzone przez zwierzę. 

Właściciel nieruchomości ma obowiązki

Solidne ogrodzenie posesji, na której trzymane są zwierzęta, jest nie tylko wymogiem prawnym, ale również środkiem zapobiegawczym chroniącym zarówno same zwierzęta, jak i osoby postronne przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Właściciel psa powinien zadbać o to, aby ogrodzenie było wystarczająco mocne i wysokie, aby uniemożliwić zwierzęciu ucieczkę i potencjalne stwarzanie zagrożenia dla innych.

 

Budowa ogrodzenia musi być zgodna z przepisami prawa. Przepisy regulują szereg aspektów, które dotyczą m.in. wysokości ogrodzenia, z czego powinno być zbudowane, a także w jakich odległościach od budynków. W przypadku planowania budowy ogrodzenia powyżej 2,20 m wysokości (od poziomu gruntu), niezbędne będzie dokonanie zgłoszenia do starostwa powiatowego lub odpowiedniego wydziału w urzędzie gminy bądź miasta.