Zacznijmy od początku. Ze względu na sposób montażu baterie prysznicowe można podzielić na dwie główne grupy: baterie naścienne (natynkowe) i podtynkowe.
Klasyczne baterie naścienne to najpopularniejszy model baterii prysznicowych na rynku. Są tanie, bardzo łatwo je zainstalować (montuje się je bezpośrednio do łazienkowych rur) i nie wymagają specjalnego przygotowania ścian, zatem ich wymianę można przeprowadzić bez konieczności urządzania większego remontu. Oprócz zalet mają jednak swoje wady. Przede wszystkim trzeba je zamontować dokładnie w miejscu instalacji wodnej i – chociaż ich wizualna oferta jest mocno rozbudowana – raczej nie nadają się do nowoczesnych wnętrz. To dobra opcja dla miłośników klasyki i tych, którzy lubią stare, sprawdzone rozwiązania.
W nowoczesnej łazience najlepiej wyglądają dyskretne baterie podtynkowe. Na zewnątrz widoczne są tylko ich główne elementy, czyli dźwignia, maskownica i wylewka, a cały mechanizm sterujący ukryty jest w ścianie. Taki sposób montażu sprawia, że instalację baterii podtynkowej trzeba zaplanować nieco wcześniej – na pewno przed położeniem płytek. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie trzeba jej montować w miejscu instalacji wodnej.
Baterie podtynkowe są droższe niż klasyczne baterie natynkowe i trudniejsze w serwisowaniu, ale wyglądają zdecydowanie bardziej elegancko i zajmują mniej miejsca, więc sprawdzą się również w niewielkiej łazience.
Przymierzając się do zakupu armatury łazienkowej warto pamiętać, że w zestawie z baterią prysznicową nie zawsze znajduje się natrysk, czyli tzw. słuchawka prysznicowa. Często trzeba ją kupić osobno. Jaki mamy wybór?
- Baterie prysznicowe jednopunktowe
To klasyczne modele ze słuchawką przymocowaną na stałe do ściany. Są dobrą opcją dla miłośników prostych rozwiązań i tych, którzy prysznic traktują po prostu jako miejsce do mycia, a nie jako strefę relaksu. Ze względu na stały punkt montażu słuchawki ten rodzaj baterii nie sprawdzi się w łazience, z której korzystają osoby o różnym wzroście, na przykład dorośli i dzieci. - Baterie prysznicowe z przesuwanym natryskiem
To również mało skomplikowane, klasyczne modele, ale zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze. Dzięki płynnej regulacji, wysokość słuchawki można swobodnie dostosować do konkretnego użytkownika prysznica. Z tego właśnie powodu ten rodzaj baterii polecany jest do montażu w rodzinnej łazience. - Baterie prysznicowe z deszczownicą
To opcja dla osób, które od prysznica wymagają nieco więcej, niż tylko możliwości zmycia z ciała codziennego potu, brudu i kurzu. Deszczownica ma większe rozmiary niż tradycyjna słuchawka prysznicowa, dlatego może dostarczyć nam zdecydowanie więcej pozytywnych doznań, porównywalnych nawet do wizyty w SPA! Strumienie ciepłej wody, równomiernie obmywające nasze ciało, delikatnie masują newralgiczne miejsca znajdujące się na ramionach i plecach, pomagają rozluźnić napięte mięśnie i odetchnąć po pełnym wyzwań dniu. Planując zakup deszczownicy trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami niż przy zakupie zwykłej słuchawki prysznicowej. - Zestaw prysznicowy (podtynkowy i natynkowy)
To kompletne wyposażenie kabiny prysznicowej. Najczęściej składa się z drążka, uchwytów drążka, słuchawki prysznicowej z wężem i zestawu do mocowania. W bardziej rozbudowanej opcji może zawierać też deszczownicę czy niewielką półkę na kosmetyki. Zestaw prysznicowy może być montowany podtynkowo i natynkowo (w zależności od modelu), zatem doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzu urządzonym w stylu klasycznym, jak i bardziej oszczędnym stylu nowoczesnym. To dobra opcja dla osób wymagających, którym zależy na wygodzie i utrzymaniu wysokich standardów w łazience.
O krok dalej w technologii łazienkowej stoi elegancki i bardzo nowoczesny panel prysznicowy. W kwestii funkcjonalności jest podobny do klasycznego zestawu prysznicowego, ale jest nieco bardziej rozbudowany. Jego integralną częścią jest umieszczona w przedniej części maskownica, pod którą ukryte zostały przewody rozprowadzające wodę.
Panele prysznicowe to rozwiązanie z najwyższej półki, dlatego nie brak tu licznych udogodnień, jak m.in. bateria z termostatem, dysze do hydromasażu, z możliwością płynnej regulacji mocy, czy wbudowane radio z systemem Bluetooth. Na uwagę zasługują też perfekcyjne wykończenie i designerski, niekiedy bardzo futurystyczny wygląd.
Nietrudno się domyślić, że panele prysznicowe kosztują niemało, ale za wysoką ceną stoi tu równie wysoka jakość. Ze względu na niecodzienną, przykuwającą uwagę prezencję, ten rodzaj baterii prysznicowych najlepiej odnajduje się w nowoczesnych, przestronnych łazienkach.
Nowoczesne baterie prysznicowe mogą pochwalić się szeregiem funkcji, które zdecydowanie podnoszą komfort użytkowania łazienki. Na uwagę zasługuje przede wszystkim termostat, który ustawia optymalną temperaturę wody podczas kąpieli i zabezpiecza przed poparzeniem przy nagłych skokach ciśnienia. To rozwiązanie bardzo ekonomiczne i ekologiczne – w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić nawet 60% energii i wody! Duże oszczędności zapewnia też perlator, który odpowiednio napowietrza wodę, dzięki czemu zużywamy jej zdecydowanie mniej.
Ciekawą opcją (zwłaszcza do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz) są baterie bezdotykowe, które automatycznie uruchamiają przepływ wody, gdy wyczują naszą obecność. Bardzo prestiżowe modele natrysków mogą pochwalić się również nowoczesnymi rozwiązaniami hi-tech, pozwalającymi np. na swobodne prowadzenie rozmów telefonicznych wprost spod prysznica.
Jeśli szukamy naprawdę porządnej i wytrzymałej baterii prysznicowej, która ma nam posłużyć kilka dobrych lat, przed zakupem przyjrzyjmy się uważnie kilku podstawowym elementom:
- Głowicy – to jeden z najważniejszych elementów baterii prysznicowej, który de facto przesądza o jej jakości. Głowica reguluje strumień wody i jest odpowiedzialna za mieszanie wody ciepłej i ziemnej. Najliczniejszą grupę na rynku stanowią głowice ceramiczne, które bardzo dobrze zabezpieczają mechanizm przed przeciekaniem. Ale mają też swoje wady – są dość wrażliwe na działanie wody i źle znoszą osadzający się kamień.
- Materiałowi, z którego wykonano baterię – najlepiej postawić na mosiądz, ponieważ jest odporny na uszkodzenia, zadrapania i wpływ wody, a dodatkowo ogranicza rozwój grzybów i bakterii. Coraz większą popularnością cieszą się również baterie wykonane z materiałów z wyższej półki, jak nikiel czy złoto.
- Wydajności przepływu (wyrażanej w klasach) – najlepiej wybrać baterię klasy A, która oznacza przepływ na poziomie ok. 15 litrów wody na minutę. Jeśli wydajność przepływu nie jest podana, a jednocześnie wahamy się między baterią natynkową a podtynkową, zdecydujmy się na tę ostatnią. Z zasady to ona charakteryzuje się najlepszym przepływem.
- Ochronie przed kamieniem – zmorą Polaków jest twarda woda, która przyspiesza osadzanie się kamienia na elementach armatury łazienkowej. Dlatego, wybierając baterię prysznicową, warto upewnić się, czy interesujący nas model wyposażony został w system anti-calc, chroniący przed takimi właśnie osadami.
- Liczbie uchwytów – możemy wybrać baterię prysznicową z jednym lub dwoma uchwytami (tu ciepła i zimna woda mają osobne kurki). Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, więc w tym przypadku najlepiej sugerować się po prostu własną wygodą.
Ostatnim (chociaż dla niektórych najważniejszym) punktem przesądzającym o wyborze baterii prysznicowej jest jej wygląd. Wybierając model i kolor baterii starajmy się je dopasować do koncepcji całego wnętrza. W klasycznie urządzonym mieszkaniu dobrze sprawdzą się modele proste albo stylizowane na retro. W nowoczesnej łazience warto postawić na baterie prysznicowe o nieoczywistej formie i zaskakującej kolorystyce.
Zarówno te typowe, jak i mniej standardowe modele baterii prysznicowych znajdziemy w asortymencie sklepu internetowego Łazienkaplus.pl.