A może rzucić to wszystko i zamieszkać w lofcie. Przestrzeni ci w nich nie zabraknie

Osoby, które szukają mieszkania o nietuzinkowym charakterze, gdzie wysokie sufity spotykają się z wielkimi oknami, powinny przemyśleć nieruchomość w stylu loftowym. Jakie ma wady i jakie zalety? W parze z wyjątkowo dużą przestrzenią mogą iść spore koszty utrzymania.

Znany na rynku nieruchomości termin "loft" najczęściej określa się mieszkanie urządzone w dawnych pomieszczeniach przemysłowych, takich jak fabryki czy magazyny. Niektóre mieszkania nazywane są również "loftami" ze względu na dużą, wysoką i otwartą przestrzeń, zaprojektowaną w stylu industrialnym - nawet jeśli korzenie budynku nie sięgają czasów industrialnego rozwoju Polski. 


Termin "loft" pochodzi od "manufactured office loft". Mieszkania w tego typu budynkach są zazwyczaj duże, z wysokimi sufitami i dużymi oknami, które zapewniają sporo naturalnego światła. A nierzadko wspaniałe widoki.


Styl loftowy odnosi się do dekorowania tego rodzaju przestrzeni w sposób, który maksymalizuje korzyści płynące z otwartego układu.  Dzięki zastosowaniu nowoczesnego wzornictwa i pomysłów dekoratorskich, lofty są często tym, czego szukają osoby chcące kupić mieszkanie. Szczególnie te, które kochają dużą i stylową przestrzeń. 


 

 

Zamieszkać w lofcie

Jakie są cechy charakterystyczne mieszkania w stylu loftowym? Termin "loft" kojarzy się zazwyczaj z mieszkaniem. Jednak loft można spotkać również w innych przestrzeniach, takich jak biura, powierzchnie handlowe czy salony. 

 

Lofty bywają wyzwaniem. Świetnym sposobem na wykorzystanie często ogromnej przestrzeni jest stworzenie oddzielnych obszarów. W ten sposób każdy może cieszyć się uczuciem przestronności przy dużej dawce prywatności. 

Wysokie sufity mają wady. Chodzi o koszty

Lofty charakteryzuje coś jeszcze. Sufity w loftach są zazwyczaj wyższe niż w zwykłych mieszkania. To co prawda dodaje do "czynnika wow" mieszkaniu i przyczynia się do poczucia zwiększonej przestrzeni na co dzień.  Dlatego sufity w loftach powinny być pomalowane w jasnych kolorach. Wysokie sufity mogą jednak oznaczać wysokie koszty ogrzewania. W ostateczności można je zmniejszyć stosując sztuczny sufit. 


Kolejną wielką zaletą loftu są ściany. W lofcie są zazwyczaj wykonane z cegły i/lub betonu. Jeśli mieszkanie znajduje się w dawnej przestrzeni przemysłowej, ściany najprawdopodobniej będą  wykonane właśnie z tych materiałów. Ze względu na surowy wygląd są cenione przez dekoratorów wnętrz. Faktura pozwala ubrać całe mieszkanie.  Projektanci często proponują, by industrialny charakter loftów podkreślać, a nie ukrywać. Stąd w dekoracji nieruchomości znaleźć możemy wiele przedmiotów podkreślających charakter budynku - stare drzwi, beczki czy lampy

 

Mieszkanie w stylu loftowym jest więc zdecydowanie stylowe. Duża przestrzeń, wypełniona śladami dawnego przeznaczenia budynku może inspirować.