7 zasad aranżacji małej kuchni — zobacz, jakich błędów unikać!

Kuchnia jest sercem domu — to wyrażenie słyszy się coraz częściej i to nie bez przyczyny. Jako mieszkańcy domów i mieszkań coraz więcej czasu spędzamy w kuchni, tutaj przenosimy swoje życie rodzinne i często też towarzyskie, przy kuchennym stole wykonując pracę zdalną, odrabiając lekcje, rozwijając swoje hobby i spotykając się z najbliższymi. Z tego względu kuchnia coraz częściej zwraca uwagę projektantów i architektów, którzy do aranżacji tej przestrzeni podchodzą bardzo poważnie.

Kuchenne pomieszczenie możemy zaaranżować sami, korzystając ze wskazówek profesjonalnych projektantów. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na drobne rzeczy, które tak naprawdę sprawiają, że kuchnia jest przytulna, funkcjonalna i wygodna do gotowania. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, dobre ustawienie wyposażenia i sprytne rozwiązania naprawdę mogą zdziałać cuda! Zobaczmy, jakie elementy są najważniejsze — dobra aranżacja będzie nie tylko pięknie wyglądała, ale również będzie nam się po prostu milej korzystało z takiego pomieszczenia.

1. Brak miejsca na przechowywanie — jak ważna jest strefa przechowywania?

 

W kuchni wyróżnić możemy kilka stref, a jedną z nich jest strefa przechowywania. W małych kuchniach oczywiście o wiele trudniej jest wszystko zmieścić, mimo to powinno się znaleźć tak wystarczająco dużo miejsca do przechowywania zarówno produktów spożywczych, jak i utensyliów kuchennych.

 

Do przechowywania służą przede wszystkim szafki kuchenne Merkury Market oraz lodówka. Do lodówki zmieścimy produkty żywnościowe o krótkim terminie spożycia. Szafki to główna strefa przechowywania, przeznaczona zarówno na produkty żywnościowe, jak i na garnki, szkło, sztućce, miski i inne akcesoria kuchenne. Nawet jeśli kuchnia jest niewielka, powinniśmy przeznaczyć kilka szafek na przechowywanie. Rozwiązań w tej kwestii jest naprawdę dużo — dopasujemy je do naszych potrzeb. Jak to zrobić? — oczywiście wybierając odpowiednie meble kuchenne.

 

Do przechowywania przypraw i sztućców świetnie nadają się szafki z szufladami. Sypkie produkty, które przechowujemy w torebkach i pojemnikach, możemy posortować i przechowywać w uchylnych szafkach, ale niezwykle innowacyjnym rozwiązaniem są szafki cargo. Systemy cargo są na tyle rozbudowane, że znajdziemy odpowiednie modele do wysokich szafek-słupków, jak również do szafek narożnych.

 

Zapewnijmy sobie tyle miejsce do przechowywania, aby móc pomieścić wszystkie naczynia, akcesoria oraz produkty żywnościowe.

2. Brak wystarczająco dużej przestrzeni roboczej — jak duży powinien być blat?

 

Kolejną, równie ważną strefą w kuchni jest strefa robocza, przede wszystkim reprezentowana przez kuchenny blat. To miejsce, gdzie kroimy mięso, siekamy warzywa, przygotowujemy marynatę lub gdzie ustawiamy mikser do mieszania masy na ciasto albo blender do koktajli. Jak duża powinna być ta strefa? Dużo zależy od tego, ile tak naprawdę gotujemy i ile miejsca potrzebujemy na przygotowywanie potraw. Zakłada się ogólnie, że blat roboczy nie powinien mieć mniej niż 60 cm — jest to opcja jednak do skromnego gotowania dla jednej lub dwóch osób. Jeśli jednak korzystamy w czasie gotowania z dodatkowych urządzeń, miksera, blendera lub innych, koniecznie poszerzmy przestrzeń roboczą.

 

Za wygodną do gotowania i przygotowywania posiłków uznaje się blat ciągły o szerokości 120 cm. Dodatkowo możemy zadbać o blaty pomocnicze, na których np. będzie stał mikser.

3. Niedopasowana kuchenna wyspa — czy zawsze musimy decydować się na taki dodatkowy blat?

 

Nowoczesne kuchnie często urządza się wraz z towarzyszącymi im wyspami kuchennymi. Te innowacyjne rozwiązania stały się na tyle modne, że czasami wstawia się je do kuchni bez wcześniejszego przemyślenia. Wyspa kuchenna to świetny pomysł, ale w małej kuchni może okazać się po prostu nieprzydatna. Dlaczego? To fragment kuchennego blatu i szafek, które znajdują się w pewnym oderwaniu od pozostałej zabudowy kuchennej. Jeśli kuchnia jest mała, może okazać się, że wyspa po prostu się tam nie zmieści, a jeśli wciśniemy ją tam mimo wszystko, przejścia między meblami mogą okazać się zbyt wąskie i niefunkcjonalne.

 

W małych kuchniach lepiej zatem zrezygnować z klasycznej wyspy kuchennej. Postawmy na funkcjonalne zestawy mebli kuchennych, które ustawimy w linii, w formie litery L lub litery U. Jeśli mała kuchnia jest otwarta na salon, wyspa kuchenna może oddzielać strefę kuchni od strefy salonu i wtedy jej funkcjonalność jest naprawdę duża.

 

4. Złe oświetlenie — jak zaplanować oświetlenie kuchni?

W małej kuchni problematyczne może okazać się oświetlenie. Zwykle małe pomieszczenie ma jedno okno, zatem jeśli tak jest i w naszym przypadku, musimy zorientować się, jak dokładnie wpada naturalne światło do pomieszczenia. Dlaczego? Tam, gdzie nie dociera światło naturalne, sztuczne oświetlenie będzie szczególnie potrzebne.

 

Jak zaplanować rozkład lamp w kuchni? Dobrze jest zacząć od oświetlenia ogólnego, które zwykle ma formę lampy wiszącej. Dopasujmy styl lampy do stylu kuchni. Lampa główna powinna dawać rozproszone światło.

 

W czasie gotowania będziemy potrzebowali lepszego światła, dlatego dobrze jest, abyśmy zainwestowali w punktowe oświetlenie. Mogą być to lampki podszafkowe lub lampki stojące na kuchennym blacie. To pierwsze rozwiązanie jest szczególnie polecane wtedy, gdy kuchnia jest nieduża i każdy centymetr blatu się liczy.

 

5. Brak trójkąta roboczego — jak funkcjonalnie rozmieścić strefy w kuchni?

W artykule wspominaliśmy już o dwóch strefach: przechowywania i przygotowywania posiłków. Strefa przechowywania to szafki kuchenne i lodówka, a przygotowywania posiłków — blat kuchenny oraz płyta kuchenna. W kuchni znajduje się również strefa zmywania, którą reprezentuje zlew oraz, jeśli jest dołączona do zabudowy, to również zmywarka. Odległości między tymi strefami są niezwykle ważne i powinny znajdować się w wierzchołkach trójkąta — aranżowanie kuchni w taki sposób pozwoli nam stworzyć funkcjonalną i wygodną kuchnię.

 

Odległości pomiędzy poszczególnymi wierzchołkami powinny w kuchniach wynosić od 120 do 210 cm. Takie wymiary sprawiają, że w kuchni będzie nam się dobrze poruszało między lodówką a kuchenką oraz między kuchenką a zlewem.

6. Za mało gniazdek elektrycznych w kuchni

Aranżacyjne problemy w małej kuchni to przede wszystkim za mało przestrzeni roboczej i szafek do przechowywania, ale również za mało elektrycznych gniazdek. Kuchnia to miejsce, gdzie z elektryczności korzystamy często. Ile tak naprawdę gniazdek potrzebujemy? Lodówka, kuchenka oraz piekarnik to już trzy gniazdka, a przecież musimy jeszcze podłączyć gdzieś czajnik elektryczny, mikser, blender i mikrofalówkę.

 

W trakcie planowania nowej kuchni lub remontowania już istniejącego pomieszczenia warto pomyśleć o tym, by umieścić więcej gniazdek elektrycznych.

7. Brak miejsca na segregację śmieci — czy warto odpowiednio wydzielić miejsce na segregację odpadów?

W dobie świadomości ekologicznej coraz częściej stawiamy na proekologiczne rozwiązania, a jednym ze sposobów dbania o planetę jest segregacja odpadów. W małej kuchni, w której ustawimy tylko jeden kosz, zdecydowanie będzie to uciążliwe. Co zatem zrobić? Dobrze jest przeznaczyć jedną szafkę kuchenną na segregację odpadów. Mogą w tym pomóc wspomniane już wcześniej systemy cargo, do których należą również cargo z koszami do segregacji odpadów.